تبلیغات
آپلود عکس کونگ فو توآ - قلب
اللهم صل علی محمد و آل محمددریافت کد صلوات شمار
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

قلب


قلب یکی از مهمترین اندام های حیاتی بدن است.وظیفه قلب پمپاژخون به کلیه اندامها و بافتهاست.ضربان قلب در افراد بالغ و سالم بین 12 تا 55سال بین 60 تا 80 بار در دقیقه در حالت سکون است و این مقدار در هنگام فعالیت و ورزش به حدود 180 تا 190 هم می رسد که بستگی به نوع فعالیت نیز دارد.اگر می خواهید حداکثر ضربان قلب خود را بدانید باید سن خود را از عدد 220 کم کنید عدد به دست آمده حداکثر ضربان قلب شماست که خطر آفرین است و از عدد به دست آمده باید 85 الی%90 آن را بالاترین ضربان قلب خود در نظر بگیرید مثلا یک فرد 20 ساله قلبش حداکثر          می تواند 180 تا 190 بار در دقیقه در فعالیت سخت و پر فشار به صورت نرمال کار کند و بیش از این خطر آفرین است.

قلب عضله ای میان تهی است،وزن قلب در حدود 250 تا 300 گرم است که در مردان این وزن کمی بیش از زنان هم سن خود می باشد. یک دیواره عضلانی درون قلب را به دو نیمه تقسیم می کند، قلب چپ و قلب راست. بدین ترتیب، دو قلب چپ و راست کاملاً مجزا و مستقل از یکدیگرند اما هر دوی آنها دقیقا در یک زمان منقبض و منبسط می شود.

هر کدام از این دو نیمه ی قلب به دو حفره در بالا و پایین تقسیم                 می شوند.حفره های بالایی دهلیز و حفره های پایینی بطن نام دارند در هر نیمه قلب یک دریچه دهلیز را به بطن وصل می کند.این دریچه نوعی شیر خود کار است که سبب جریان خون با آهنگ منظم و جهت مناسب               می شود.به عبارت دیگر کل قلب دارای چهار حفره است :دهلیز راست،دهلیز چپ،بطن راست،بطن چپ.

به طور خلاصه میتوان وظایف دهلیز ها و بطن ها را این گونه بیان کرد:

دهلیز چپ:حفره بالایی قلب که خون تصویه شده و پر اکسیژن را که از ریه ها به قلب بر می گردد دریافت می کند.

بطن چپ:حفره پایینی قلب که خون تصویه شده و پر اکسیژن را که از دهلیز چپ دریافت کرده به کلیه اندامهای بدن پمپاژ می کند.

دهلیز راست:حفره بالایی قلب که خون برگشتی از بافتها که کم اکسیژن و قرمز تیره است را دریافت می کند.

 بطن راست:حفره پایینی قلب که خون برگشتی از اندامها را که از دهلیز راست دریافت کرده برای تصویه به ریه ها می فرستد.

قلب برای آنکه کار خود را انجام دهد بطور کاملاً منظمی منقبض و منبسط     می شود. از این نظر کار قلب درست شبیه به کار یک تلمبه ی مکنده و دمنده است.

 تپیدن قلب به اراده ما نیست.قلب به اراده ی یک دستگاه عصبی خودکار که در خود قلب یا دقیقتر بگوییم در دهلیز راست جای دارد و از آنجا انقباض بطن ها را رهبری می کند.

قلب راست حاوی خون سیاهرگی است.خون سیاهرگی خونی است که به تمام اندامهای بدن رفته و به آنها اکسیژن رسانده است،بنابراین خون قلب راست از نظر اکسیژن،کم و بیش فقیر است و به همین دلیل آن را خون سیاهرگی(خون کم اکسیژن)می نامند.نقش قلب راست این است که با منقبض شدن،این خون کم اکسیژن را به ششها براند تا در آنجا دوباره اکسیژن جذب کند.

قلب چپ، حاوی خون سرخرگی است. خون سرخرگی، خونی است که از ششها باز می گردد و سرشار از اکسیژن است. نقش قلب چپ این است که با انقباض خود این خون سرشار از اکسیژن را به تمام اندامهای بدن برساند و موجبات تغذیه ی آنها را فراهم آورد.عروقی که خون را از قلب خارج می کنند سرخرگ و عروقی که خون را به قلب وارد می کنند،سیاهرگ نامیده می شوند.خون پس از عبور از یک اندام(مثلا عضلات پای شخصی که در حال دویدن است)و تحویل دادن مقداری از اکسیژن خود به آن، از طریق سیاهرگهای آن اندام به سیاهرگهای مشترک و سپس به قلب راست باز        می گردد و در اثر انقباض بطن راست از طریق سرخرگ ششی به سوی ششها رانده می شود. خون در ششها دوباره اکسیژن می گیرد و از حالت خون سیاهرگی(کم اکسیژن)خارج می شود و به حالت خون سرخرگی در می آید.خون سر شار از اکسیژن از طریق سیاهرگ ششی دوباره به قلب چپ باز می گردد.قلب چپ به وسیله ی انقباض بطن خود،این خون را از طریق سرخرگ اصلی بدن(آئورت)به سوی اندامها می فرستد و آنها را تغذیه     می کند.

پس خون از طریق قلب، در راستای معین و در مداری ثابت، پیوسته به گردش خود ادامه می دهد. زمان هر دور کامل از مدار گردش خون، یعنی از لحظه ای که خون،یک اندام معین(مثلا عضله پا)را ترک می کند تا دوباره پس از عبور از قلب راست، ششها و قلب چپ دوباره به آن اندام باز گردد،در حدود 20 ثانیه می باشد.البته ورزش شدید و پر تحرک و افزایش ضربان قلب و برون ده قلبی، این چرخه را سریعتر می کند و زمان را کاهش میدهد.برای آنکه از نظر حجمی با مقدار خونی که به وسیله ی قلب پمپاژ می شود آشنا شوید، خوب است بدانید که با هر ضربان قلب حدود 70-50سانتیمتر مکعب (سی سی)خون از بطن چپ خارج می شود، که اگر آن را در تعداد ضربان قلب در دقیقه ضرب کنیم،متوجه خواهیم شد که در هر دقیقه حدود 4 الی 5 لیتر خون توسط قلب به اندامهای بدن می رسد.

قلب هم مثل تمام ماهیچه های دیگر،برای این که به وظایف خود عمل کند نیاز به اکسیژن دارد تا به وسیله ی آن اسیدهای چرب موجود در خون را بسوزاند و از انرژی حاصل از آن رشته های عضلانی خود را منقبض سازد. بنابراین عضله ی خودقلب هم به خون نیاز دارد، هم برای گرفتن مواد غذایی(اسیدچرب و گلیکوژن) و هم از آن مهمتر،برای اخذ مداوم اکسیژن.اما یکی از شگفتیهای بدن این است که ماهیچه ی قلب با آنکه در هر لحظه پر از خون می شود،از این خون برای تغذیه ی خود استفاده نمی کند.تغذیه ی قلب به وسیله ی دو سرخرگ کوچک صورت می گیرد که در بیرون از قلب، از آئورت منشعب می شوند و به جانب قلب باز می گردند.این دو سرخرگ کوچک،همان رگهای(کرونر)مشهور هستند که تنگ یا مسدود شدن آنها می تواند سبب فاجعه ای به نام (سکته ی قلبی)گردد.

در واقع در اثر انسداد این شاهراه اصلی تغذیه کننده ی قلب،اکسیژن و مواد غذایی به قسمتی از عضله ی قلب نمی رسد و آن قسمت از عضله می میرد.مرگ قسمتی از عضله ی قلب را سکته ی قلبی می گویند.

قلب و ورزش:

همان طور که اشاره کردیم وظیفه رساندن مواد غذایی و اکسیژن به بافت ها بر عهده خون بوده، که این امر به کمک قلب و با پمپاژ خون به اندامها انجام می شود.در این قسمت به اهمیت ورزش و سلامت قلب می پردازیم.

در یک ورزش حرکتی(دینامیک)اتفا قاتی به شرح زیر در بدن روی           می دهد:

1.طول عضلات تغییر می کند.

2.عروق عضلات گشاد می شود و در نتیجه مقدار خون بیشتری در آنها جریان می یابد. به طوری که فیزیولوژیستها مشاهده کرده اند،در حالت استراحت تنها 18% برون ده قلبی به عضلات می رود،اما در طی ورزش حرکتی این مقدار به 80%می رسد،یعنی در هنگام ورزش حرکتی 80%خون که از قلب خارج می شود،به عضلات می رود و تنها 20%به سایر اعضای حیاتی بدن مانند مغز،قلب،کلیه ها و دستگاه گوارش می رسد.

3.مصرف اکسیژن بدن افزایش می یابد به طوری که در حداکثر فعالیت بدنی،تقریبا10برابر می گردد.

4.برون ده قلبی افزایش می یابد.

5.فشار خون سیستولیک(ماکزیمم) افزایش می یابد،در حالی که فشار خون دیاستولیک(مینیمم) به علت گشاد شدن عروق عضلات تغییری نمی کند.

اثر ورزش بر دستگاه گردش خون ورزشکاران و تغییراتی که در قلب آنها روی می دهد:

1.بزرگ شدن قلب و افزایش وزن آن

2.افزایش برون ده قلبی

3.افزایش ابعاد قلب

4.کاهش تعداد ضربان قلب در حال استراحت

5.افزایش اندازه ی حجم سلولهای قلبی

6.افزایش فعالیت آنزیمهای تنفسی سلولها

از مطالبی که ذکر شد می توان نتیجه گرفت که تمامی اندامهایی که در هنگام ورزش درگیر و فعال هستند،توان کاری و استقامت خود را افزایش داده اند و به مرور زمان توان فرد ورزشکار روز به روز افزایش می یابد و دیرتر خسته می شود.

به طور کلی آثار مثبت در انجام ورزشهای حرکتی(دینامیکی)بر بدن را   می توان به این صورت ذکر کرد:

1.آثار مربوط به دستگاه گردش خون(همودینامیک)

الف)کاهش تعداد ضربان قلب در زمان استراحت

ب)افزایش توان ورزشی و قدرت بدنی فرد

پ)به تاخیر انداختن افزایش ضربان قلب و فشار خون در نرمشهای معمولی

ت)سریعتر به حالت عادی بر گشتن بدن پس از اتمام ورزشهای سنگین

2. آثار ساختمانی(مرفولوژیک)

آثار ساختمانی ورزشهای حرکتی به صورت تغییراتی در ساختمان عضلات، قلب و ریه در جهت افزایش توان مصرف اکسیژن رخ می نماید. به عنوان مثال بزرگ شدن قلب را می توان ذکر کرد. البته لازم به یادآوری است که در گذشته می پنداشتند که ورزش ممتد به علت آنکه سبب بزرگی قلب می گردد مفید نیست. در حالی که امروز کشف شده که بزرگ شدن قلب در اثر ورزش با بزرگ شدن قلب به علت بیماریهای مانند فشار خون تفاوت می کند.در ورزشکاران، بزرگ شدن قلب همراه است با بهبود عملکرد قلب و افزایش خون رسانی به آن. در حالی که دربزرگ شدن قلب در اثر بیماری های قلبی، عملکرد قلب مختل می شود و خون رسانی به عضلات قلب کاهش می یابد.

3.آثار سوخت و سازی(متابولیک)

الف)ورزش میزان کلسترول خون را کاهش نمی دهد، اما سبب تبدیل کلسترول مضر خون لیپوپروتین کم چگال(ال.دی.ال)به کلسترول مفید لیپوپروتین پر چگال (اچ.دی.ال)می گردد. لیپوپروتین پر چگال یا همان اچ.دی.ال اگر چه حاوی کلسترول است اما مانع رسوب آن در جدار رگ می گردد و لذا برای بدن مفید می باشد و هر چه میزان آن با لاتر رود(در مقدار و حد مجاز)احتمال تصلب شرایین کمتر می گردد.ورزش به عنوان یک محرک، میزان اچ.دی.ال را بالا می برد.

ب)کاهش میزان تری گلیسیرید خون

پ)کاهش میزان قند خون ناشتا:این مورد به ویژه در ارتباط با بیماران مبتلا به مرض قند دارای اهمیت است، زیرا با انجم منظم ورزش روزانه، قند خون پایین می آید و نیاز این افراد به تزریق انسولین کاهش می یابد.

ت)کاهش میزان کاتکل آمین های خون در حالت استراحت:کاتکل آمین ها موادی هستند که مسئول افزایش ضربان قلب و ایجاد هیجان می باشد. بدین سبب است که ورزشکاران در حالت استراحت آرامش بیشتری دارند.

ث)افزایش فعالیت سیستم از بین برنده ی لخته: نتیجه ی مستقیم این اثر آن است که در هر کجای بدن(از جمله رگهای قلب)که لخته ای ایجاد شود و بخواهد عوارضی مانند سکته ی قلبی ایجاد نماید، این سیستم باعث از بین بردن آن لخته می گردد.بنابراین،ورزشکاران کمتر در معرض خطر سکته ی قلبی هستند.

4.آثار روانی(روحی)

الف)ورزش،اثر ضد اضطراب دارد و به فرد ورزشکار آرامش و نشاط خاصی می بخشد.

ب)ورزش،میزان تحمل درد را افزایش می دهد.

پ)ورزش، یکی از عوامل سلامت روح و روان است و با آرامش و تمرکزی که به انسان می دهد باعث می شود تا کارهای روز مره خود را بهتر انجام دهیم.

و بالاخره می توان نتیجه گرفت با تاثیری که ورزش بر تن و روان انسان می گذارد باعث طول عمر با کیفیت می شود.به عبارت دیگر،ورزش کمیت و کیفیت زندگی انسان را رو به کمال و بهبودی می برد و با توجه به زندگی شهر نشینی و ماشینی، ورزش یکی از ضروریات زندگی محصوب می شود.

تهیه وتنظیم:سید مسعود بااوسی
نوشته شده توسط سید محسن بااوسی در پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391 و ساعت 12:23 [+] | نظرات ()
تماس با ما (1)
--------------------------- (1)
((دانستنیهای پزشکی و ورزشی)) (1)
درمان آسیب های ورزشی (1)
قلب (1)
لاکتیک اسید (2)
--------------------------- (1)
((مقاله های کونگ فو توآ)) (1)
سخن پیر (2)
سوگند همراه (1)
پیام راهبر (1)
تاریخچه پیدایش هنر های رزمی (1)
کونگ فو توا بر اساس دانشکده (1)
ده فرمان کونگ فو توا (1)
سلسله انشاء تن و روان در هفت مایگاه (1)
فلسفه ی ذن (1)
فلسفه لباس کونگ فو توا (1)
ارم وعلائم در کونگ فو توا (2)
سیر کونگ فو توا (1)
فلسفه ی خط های کونگ فو توا (1)
کلیه ی اصطلاحات فنی و تکنیکی در کونگ فو توا (2)
فلسفه ی اتایمی (1)
مراسم مر بوط به کلاس (1)
بدن سازی در کونگ فو توا (1)
بون کن(نفوذ دراجسام سخت) (1)
شاهکار مبارزه انسان (2)
ما در کونگ فو توا مسابقه نداریم مبارزه داریم (1)
جواب راهدان جلیل زاده به مدعیان (1)
----------------------------- (1)
((زندگینامه)) (1)
زندگینامه راهبر پرفوسور ابراهیم میرزایی (1)
زندگینامه راهدان مصطفی جلیل زاده (1)
زندگینامه زنده یاد رضا اقیری (1)
زندگی نامه استاد حسین داداشی (1)
----------------------------- (1)
((تکنیک)) (1)
آناتوا(خط1) (1)
آتادو(خط2) (1)
سوتو(خط3) (2)
سام سامائه(خط4) (2)
مایانه(خط5) (2)
کوآنا - وست مایانه(خط6) (3)
وایما باتو(خط7) (2)
آناتوآ سبز (1)
سای (2)
ریکیما (1)
----------------------------- (1)
((کلیپ های یارومه)) (1)
اجرای قسمتی از هفت خط شالبند سبز توسط یارومه و همراهان در دانشکده انشاء تن وروان (1)
راهبر پروفسور ابراهیم میرزایی اجرای تکنیک (1)
راهبر پروفسور ابراهیم میرزایی اجرای ضربه ماتو و کیتو (1)
راهبر پروفسور ابراهیم میرزایی ذن (1)
راهبر پروفسور ابراهیم میرزایی دفاع سخصی (1)
راهبر پروفسور ابراهیم مییرزایی مبارزه با سای و تکنیک سای (3)
اجرای سامسامائه راهدان مصطفی جلیل زاده زیر نظر یارومه (1)
راهبر پروفسور ابراهیم میرزایی نرمش و بدنسازی (1)
شالبند یارومه (1)
کلیپ مبارزه راهدان محمد تهرانی وراهدان محمد داورزنی زیر نظر یارومه (1)
اجرای تکنیک من تو ما یارومه (1)
حلقه آتش یارومه (1)
کلیپ اولین روز های تمرین یارومه (1)
----------------------------- (1)
((کلیپ های راهدان مصطفی جلیل زاده)) (1)
راهدان مصطفی جلیل زاده اجرای ضربه پا (1)
مصاحبه راهدان مصطفی جلیل زاده در مورد پیدایش سبک های جدید (1)
مصاحبه استاد جلیل زاده در مورد چگونگی ابداع تکنیک ها توسط یارومه (1)
مصاحبه استاد جلیل زاده در مورد جانشینی یارومه (1)
راهدان مصطفی جلیل زاده آموزش صحیح ضربه ماتو (1)
کلیپ تمرین در پارک لاله راهدان مصطفی جلیل زاده و همراهان (1)
----------------------------- (1)
((کلیپ)) (1)
گزارش تصویری از فعالیت کونگ فو توآ استان تهران در سال ۱۳۹۱ (1)
اجرای هماهنگ سوتو خط (3) (1)
رزم آهنگ آتادو فستیوال هنر های رزمی (1)
مسابقات ممای استان تهران انتخابی کشوری 1391/8/19 (1)
مسابقات مایانا نونهالان و نوجوانان استان تهران 1391/6/17 (1)
مسابقات مایانا استان تهران 1391/4/9 (1)
رزم آهنگ توآ (6)
شادروان رضا اقیری اجرای ضربات پا و سوتو خط(3) (1)
نخستین جشنواره و نمایشگاه بین المللی هنر های رزمی 1390/11/8 (1)
افتتاحیه ی اولین دوره مسابفات جهانی توآ (1)
کلیپ زیبای مسابقات ممای استان تهران (1)
کلیپ بون کن (1)
قسمتی از مراسم جهانی شدن کونگ فو توآ (1)
همایش روز تربیت بدنی 1389/7/27 (1)
تجدید میثاق با امام راحل 1389/3/13 (1)
----------------------------- (1)
((تصاویر)) (1)
همایش باشگاه ارسنجانی به مناسب ولادت امام رضا (ع)1393/6/15 (2)
مسابقات مایانا در چهار رده ی سنی شهر ری 1393/6/8 (1)
مسابقات مایانا نونهالان و نوجوانان کشوری در استان زنجان 1393/5/23.24 (1)
مسابقات مایانا نونهالان و نوجوانان استان تهران 1393/5/17 (1)
مسابقات مایانا جوانان و بزرگسالان استان تهران 1393/4/6 (1)
آخرین تمرین رزم آهنگ توآ در سال 1392 (1)
سیمینار مربیان استان تهران 1392/12/9 (1)
همایش حوزه جنوب شرق استان تهران به مناسبت دهه فجر 1392/11/15 (1)
مسابقات مایانا استان تهران 1392/11/4 (1)
مسابقات ممای استان تهران 1392/10/20 (1)
نمایشگاه هنرهای رزمی 1392/7/26 (1)
مسابقات مایانا نونهالان و نوجوانان استان تهران 1392/19/7 (1)
همایش کونگ فو توآ استان تهران 1392/7/5 (1)
همایش ورزشی به مناسبت دهه ی فجر حوزه ی جنوب شرق استان تهران 1391/11/16 (1)
مسابقات ممای استان تهران انتخابی کشوری 1391/8/19 (1)
مسابقات مایانا نونهالان و نوجوانان استان تهران 1391/6/17 (1)
مسابقات مایانا استان تهران 1391/4/9 (1)
سمینار بزرگ کونگ فو توآ تهران 1390/12/19 (1)
نخستین جشنواره و نمایشگاه بین المللی هنر های رزمی 1390/11/8 (1)
اولین دوره مسابقات جهانی توآ (1)
تجدید میثاق با امام راحل 1389/3/13 (1)
همایش1389/7/27 به مناسبت روز تر بیت بدنی (1)
سید محسن بااوسی سری اول (1)
سید محسن بااوسی سری دوم (1)
راهدان سید مسعود بااوسی سری اول (1)
راهدان سید مسعود بااوسی سری دوم (1)
راهدان رضا اورعی سری اول (1)
راهدان رضا اورعی سری دوم (2)
راهدان جلال موحدی (1)
راهدان بابک توسلی (1)
راهدان محمد داورزنی (1)
راهدان محمد تهرانی (1)
استاد حبیب پور (2)
استاد حسین داداشی (1)
زنده یاد رضا اقیری (2)
راهدان مصطفی جلیل زاده سری اول (2)
راهدان مصطفی جلیل زاده سری دوم (1)
همراهان (1)
راهبر پروفسور ابراهیم میرزایی سری اول (2)
راهبر پروفسور ابراهیم میرزایی سری دوم (1)